FORGOT YOUR DETAILS?

VYTVOR ÚČET

Status Quo.

Pôvodne mal byť tento príspevok o niečom inom, ale inšpiroval ma výrok istého amerického inštruktora, ktorý parafrázuje iný gangstersko-drsňácky výrok. Jeho prvá časť znie asi takto: "Každý chce byť inštruktor, až pokým nie je nutné robiť inštruktorské s*ačky...".

Bohužiaľ, táto časť výroku presne vystihuje súčasný stav vecí. Mnohí zo streleckých inštruktorov pochádzajú z armádno-policajného prostredia a teda častokrát len v civilnom sektore opakujú to, čo sa naučili vo svojej bývalej profesii. Je na škodu veci, že iba máloktorí majú chuť myslieť a operovať mimo "box" (ale sú aj takí - čo im slúži ku cti!). To isté platí o inštruktoroch bojových umení. Mnohokrát tiež len bezmyšlienkovito opakujú to, čo ich naučili inštruktori/majstri...

Je jedno, aký majster zemegule, majster slnečnej sústavy a medzigalaktického priestoru vám čo povedal, ukázal. Ak to nekorešponduje so zákonmi fyziky, biomechaniky atď. tak je to proste na nič a v reálnej situácii vám to fungovať nebude!

Prácou inštruktora by malo byť v prvom rade hľadanie najvhodnejších postupov a metód, ich analýza, následné testovanie a výber toho "top of the range" (teda robenie tých inštruktorských s*ačiek…) a až potom vedenie kurzov a tréningov (...a rátanie bubákov 😜).

Malo by... Keď ale vidím bývalého inštruktora policajných zložiek učit streľbu jednou rukou á la olympíjska pištoľová streľba alebo video, kde športový strelec učí bojové techniky (mimochodom, dlho som sa tak nepobavil - video plné absolútnych nezmyslov) tak musím konštatovať, že nie vždy tomu tak, bohužiaľ je...

Samozrejme, všetci proklamujú, ako to robia inak, než ostatní, ako tomu rozumejú a podobne. V konečnom dosledku ale väčšina z nich aj tak stále robí to isté, čo pred rokom, piatimi trénovali v armáde, polícii... Ignorujúc štatistiky o čase, priestore, vzdialenosti... Ignorujúc príčiny zlyhaní v reálnych bojoch a prestrelkách...

Je oveľa jednoduchšie zachovavať status quo, než riskovať námahu, občas neúspech pri hľadaní a testovaní nových, adekvátnych postupov a metód. Tým sa líšia dobrí inštruktori, od inštruktorov.

Ďalší aspekt je aspekt morálny. Bojové kurzy/tréningy nie sú kurzy aerobicu! Ak ľudí učíte nezmysly, je celkom možné, že niekto dôjde k ujme. Dokonca je možné, že niekoho kvôli Vám zabijú! Na druhej strane, ako hovorí jeden môj žiak a kamarát "mŕtvy klient, sa stažovať nepríde..."

R.

TOP